środa, 26 sierpnia 2015

Najszybsze "spaghetti" na świecie

Najszybsze "spaghetti" na świecie





Mama przygotowywała je mi i bratu jeszcze w czasach dzieciństwa, kiedy kuchnia włoska nie była znana w Polsce, a nam zostało makaronu od zupy (obojętnie jakiego)

Składniki:
makaron (obojętnie jaki, można wykorzystać taki, który został od zupy)
koncentrat pomidorowy
1 cebula
olej/oliwa
sól, pieprz

Wykonanie:
Na rozgrzanym oleju/oliwie zeszklić cebulę, kiedy jest szklista, dodać kilka łyżeczek koncentratu pomidorowego, posolić i całość zagrzać mieszając. Następnie dodać makaron i całość podsmażyć, mieszając tak, aby koncentrat i cebulka połączyły się z makaronem. Doprawić solą i pieprzem....



Boskie, nadaje się zarówno na śniadanie, jak i kolację albo obiad :D i uwierzcie mi - jest niesamowicie pyszne....

niedziela, 16 sierpnia 2015

Potrawka z kurczaka

Potrawka z kurczaka



ugotowane mięso z kurczaka, 
masło, 
ugotowane jarzyny (marchewka, seler, pietruszka z rosołu), 
rosół, 
sól, pieprz do smaku, 
mąka, 
natka pietruszki, 
posypka (przyprawy)

Wykonanie: patelnia + masło – rozgrzać + mięso kurczaka obsypane posypką – obsmażyć do zrumienienia + jarzyny – podgrzać – zalać rosołem – zagotować + zaklepką z mąki i reszty zimnego rosołu lub wody – wlać do sosu – zagotować + pieprz i natka pietruszki – zagotować. 

czwartek, 13 sierpnia 2015

Pieczonka domowa (mój pomysł)

Pieczonka domowa (mój pomysł)

  

ziemniaki
pieczarki
papryka
cebula
oliwa z oliwek
pieprz ziołowy
majeranek
sól
(składniki można dodawać dowolnie, można na przykład dodać również oliwki, kapustę białą, pomidorki…)



Podstawa wykonania wg wymienionych przeze mnie składników:
Formę żaroodporną (lub blaszkę) smarujemy oliwą na dnie. Ziemniaki obrane ze skórki, kroimy na grube plastry (ok. 3-4 mm) i układamy na płasko na dnie naczynia (to ważne – jeden przy drugim, tak jakbyśmy robili nimi drugie dno). Następnie posypujemy ziemniaki solą i pieprzem ziołowym. Potem posypujemy je warstwą pokrojonej na drobne kawałki (najlepiej ćwierćksiężyce) cebulkę i paprykę, potem posypujemy je lekko solą i szczyptą majeranku. Potem pieczarki pokrojone w ćwiartki (tu można też w tym momencie dodać inne składniki) i posolić całość jeszcze raz.
Wstawiamy do rozgrzanego piekarnika (180oC) i pieczemy, sprawdzamy co jakiś czas widelcem czy ziemniaki już są miękkie). Po około godzinie, kiedy ziemniaki zaczynają być miękkie – wyjmujemy formę i polewamy całość leciutko oliwą (opcja bez masła) i wstawiamy do piekarnika, aż ziemniaki zmiękną. Wtedy wyciągamy formę i całość mieszamy, odstawiamy na 5 minut i podajemy z dowolną surówką lub mizerią. Jeśli chcemy dodać masła zamiast oliwy – pomijamy dolanie oliwy w trakcie pieczenia i kiedy ziemniaki zmiękną, wystawiamy formę, dodajemy trochę masła, potem mieszamy, odstawiamy i jemy ;) BOSKA!!!

środa, 12 sierpnia 2015

Gołąbkowa zapiekanka wg Marty

Gołąbkowa zapiekanka wg Marty



1 woreczek ryżu
1 woreczek kaszy gryczanej
smażone pieczarki
250 dkg mięsa mielonego
1 główka kapusty świeżej
3-4 ząbki czosnku
masło
oliwa
2 łyżki mąki gryczanej
przecier/koncentrat pomidorowy


Ryż gotujemy. Kaszę gotujemy. Mięso podsmażyłam na patelni. Kapustę poszatkowałam, ale zanim to zrobiłam odłożyłam kilka całych liści. Potem do gotującej się wody włożyłam całe liście na 3-4 minuty, wyjęłam i w tej wodzie ugotowałam resztę kapusty. Wodę odcedziłam i zostawiłam do sosu. Pieczarki podsmażone na oliwie. 
Następnie mieszamy: ugotowany ryż + ugotowana kasza gryczana + usmażone pieczarki + czosnek w plasterki + mięso mielone podsmażone na patelni + ugotowana kapusta poszatkowana (wodę od gotowania kapusty zostawiamy do sosu) - wymieszać. Całość nakładamy do wysmarowanej oliwą formy, nakładamy kawałki masełka na wierzchu i przykrywamy sparzonymi liścmi. Pieczemy ok. 30-40 minut w temp. 180 stopni.

SOS:
W międzyczasie rozgrzać lekko olej, wrzucić kilka łyżek mąki i wymieszać ją z ciepłym olejem, podlewać wodą od parzenia kapusty, kiedy całość ma idealną już konsystencję sosu do gołąbków, dodawać koncentrat pomidorowy, aż smak będzie idealny, doprawiać solą i pieprzem, na koniec przelać sos przez gęste sitko (żeby usunąć grudki z mąki) i dodać 2-3 łyżki śmietany - wymieszać. Sos gotowy :D

PS> Na zdjęciu zostawiłam spieczone liście dla wizualizacji oczywiście się je wyrzuca :)

Knedle ziemniaczane z mięsem

Knedle ziemniaczane z mięsem



Składniki na ciasto:
ok. 1 kg ziemniaków, 
mąka ziemniaczana, 
sól.

Składniki na farsz: 
Mięsko z rosołu (kurczaka z porcji rosołowej, kawałek udka i wołowinki rosołowej), 
mąka ziemniaczana, 
czasami dodaję białe warzywa z rosołu , jeżeli nie wykorzystam ich do zupy lub „duszonka” (zielone łodygi bez natek, może być seler naciowy z porem + oliwa + cebula + woda lub rosół), 
1 ząbek czosnku (niekoniecznie).



Mięso i warzywa zmielić + sól + w zależności o ilości mięsa (na 25 dag mięsa 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej) + przyprawy – wymieszać.
UWAGA: Może być surowe mięsko, ale wtedy dusimy je razem z „duszonką”.

Ugotować ziemniaki i przepuścić przez praskę, wyjąć 1/4 ziemniaków i puste miejsce wypełnić tą ilością mąki ziemniaczanej. Dodać wyjęte ziemniaki i zagnieść elastyczne ciasto.



Formować kulki, rozpłaszczać, nakładać farsz i "zamykać" formując okrągłe kulki. 



W garnku zagotować wodę z solą, na wrzątek wrzucać knedle i gotować je 5-7 od wypłynięcia....





Kluski śląskie


Kluski śląskie




- ugotowane osolone ziemniaki przeciśnięte przez praskę ilość określamy na oko mając na względzie na ile mniej więcej porcji chcemy przyrządzić kluski
- mąka ziemniaczana
- olej do dolania do wody na której będziemy gotować kluski

Przeciśnięte ziemniaki wkładamy do sporej miski uklepujemy je na równą zwartą powierzchnię następnie dzielimy je na 4 równe części wyciągamy jedną ćwiartkę, układając ją na resztę masy w ten sposób powstaje nam wgłębienie w które wsypujemy mąkę ziemniaczaną na równo z masą ziemniaków. W ten sposób powstała nam proporcja 4 części ziemniaków na 1 część mąki. 




Następnie wyrabiamy ze składników gładką masę z której sukcesywnie bierzemy trochę ciasta formujemy z niego wałek, kroimy go na porcje na pojedyncze kluski. 




Formujemy w dłoniach okrągłe kluski i małym palcem robimy w każdym wgłębienie na sos. Kluski gotujemy na dużej ilości wody osolonej z 3-4łyżkami oleju aby kluski się nie sklejały po wyjęciu z wody. Kluski po wypłynięciu na powierzchnię wody powinny się gotować około 2 min. 




Podajemy je z dowolnym sosem np. gulaszem lub po prostu z podsmażaną na maśle duszoną cebulką z przyprawami.



Fiskibollur ( islandzkie kuleczki rybne)

Fiskibollur ( islandzkie kuleczki rybne)






ryba - filety (Ysa "łupacz", dorsz lub inna), 60 dag
ziemniaki ugotowane, 25 dag
sol, pieprz


Rybę gotujemy lub pieczemy, według uznania. Mielimy rybę i ziemniaki na gładką masę, doprawiamy solą i pieprzem. Robimy niewielkie kuleczki i delikatnie je spłaszczamy. Smażymy na złoto. Podajemy ze wszystkim co tylko lubimy, świetnie smakują z sosem czosnkowym. Smacznego!



PS> Można je również upiec w piekarniku 15-20 min w temp. 200 stopni.