niedziela, 26 lipca 2015

Kotlety mielone z piekarnika

Kotlety mielone z piekarnika




Tradycyjne kotlety mielone zawsze kojarzą nam się z mięsem, tartą bułką, smalcem i patelnią, na której się smażą w głębokim tłuszczu nasiąkając nim… Nie musi tak być. Proponuję więc pyszne i delikatne kotlety z piekarnika.


Wersję kotletów z ziemniakami robimy tak jak i same kotlety. Ziemniaki (surowe) obrane ze skórki, kroimy w cząstki i smarujemy lekko olejem. Obok, tak jak na zdjęciu, układamy surowe kotlety. Wstawiamy do piekarnika (zimnego), ustawiamy grilla i pieczemy w temp. 180 stopni 25-30 minut.  

Skład: 
0,5 kg mielonego mięsa, 1 średni surowy ziemniak, 1 średnia cebula, sól, pieprz ziołowy (pieprz, w którym nie ma liścia laurowego)…

Wykonanie: 
do miski włożyć mięso + zetrzeć na tarce miałkiej ziemniaka i cebulkę (jeżeli sami mielimy mięso, można też zmielić cebulę) + sól + pieprz ziołowy – dokładnie wymieszać – formować rozpłaszczone kulki – układać je na lekko natłuszczonej blaszce – piec w piekarniku – 15 minut z termoobiegiem w temperaturze 180 stopni – następnie – przełączyć na grilla i piec jeszcze 10-15 minut, aż kotlety będą rumiane. Jeśli wysmaży się tłuszczyk, można go zlać do miseczki i będzie pyszny smalczyk do pieczywa… (obecność tłuszczyku zależy od rodzaju mięsa jakiego używamy do  kotletów, więc jeśli go nie ma, to też nic nie szkodzi, oznacza to jedynie tyle, że mięso było dość chude).


Uwaga: 
najlepsze są kotlety z karczku, ale może to być różne mieszane mięso. Można też wzbogacić je jajkiem lub tylko żółtkiem. Jeśli masa byłaby za rzadka może wtedy dodać mąki ziemniaczanej lub bułki bezglutenowej (ale tylko jeśli ktoś chce, ponieważ po to właśnie dodawany jest ziemniak, aby zastąpił bułkę i „związał” mięsko).


Podajemy: 
tradycyjnie, z ziemniakami, kaszą gryczaną lub jaglaną, ryżem lub na kolację, czy też jako danie na stół podczas przyjęcia…


Od lat tak pieczemy kotlety i nie wyobrażam sobie by wrócić do  tradycyjnej dawnej formy… (wyobraźcie sobie kobietki kotlety bez ton tłuszczu, bez stania przy kuchence i bez tego bałaganu z tłuszczem i bułką dookoła… no właśnie… hi hi...).

sobota, 25 lipca 2015

Zapiekanka z kaszy jęczmiennej/jaglanej

Zapiekanka z kaszy jęczmiennej/jaglanej





1 woreczek kaszy jęczmiennej
kawałek kiełbasy (wędliny, mięska, pieczarek – wg własnego wyboru)
2 średnie cebulki
miseczka jarzynek świeżych (marchew, groszek, kalafior, brokuły, wg. uznania)
1 średni pomidorek
łyżeczka mąki
masło
oliwa
2/3 szklanki rosołu
2/3 szklanki mleka

Kaszę jęczmienną ugotować w woreczku w osolonej wodzie. Kiełbaskę (mięsko lub pieczarki) pokroić i podsmażyć na oliwie. W misce wymieszać kaszę jęczmienną z usmażoną wędlinką (mięsem lub pieczarkami). Oddzielnie podgotować jarzynki w osolonej wodzie na półtwardo. Odcedzić i wymieszać z kaszą i wędliną. Wyłożyć całość na wysmarowaną oliwą formę żaroodporną (lub blaszkę). Pomidora sparzyć i obrać ze skórki. Pokroić go na plasterki i poukładać na kaszy. Cebulkę podsmażyć w garnku do miękkości na maśle, posypać lekko łyżeczką mąki i zarobić na masę, wlać rosołek i mleko, i zagotować. Następnie zalać kaszę w formie sosem i zapiekać w piekarniku na temp. 180 stopni al. 35 minut…. (Można posypać lekko tartym żółtym serem).


Zapiekanka z pierwszego przepisu była z makaronem, przepyszna, kolejną wersję wypróbowałam z ryżem.... potem była kolej na kasze.
Jest PRZEPYSZNA, wrzucić można co tam się ma w lodówce.... najważniejszy jest ten sosik do zalania ponieważ po upieczeniu ma on smak.... serowy....

środa, 15 lipca 2015

Całoroczny placek

Całoroczny placek





1 szklanka cukru
1 margaryna
4 jajka
1 1/2 szklanki mąki (1 szklanka pszennej, 1/2 kukurydzianej a nawet lepiej ciut więcej kukurydzianej niż pszennej)
2 łyż. proszku do pieczenia
zapach
owoce lub twarożek na słodko, ewentualnie mak... (można na święta BN zrobić mieszankę jedna kupka twarożku na słodko druga - maku, albo wykorzystać owoce od kompotu, które z reguły zostają...)
mleko
1 duże jabłko

  

Cukier + jajka - zmiksować + margaryna - zmiksować + mąka + proszek do pieczenia – zmiksować, jeśli jest za gęste dodać mleka, aby uzyskać gładką konsystencję. Na wysmarowaną margaryną i wysypaną bułką tartą blachę rozsmarować równomiernie ciasto (ciasto jest dość lepkie, więc dobrze jest maczać łyżkę w zimnej wodzie – wtedy się nie przykleja), na nie nałożyć owoce itp. (w odległości ok. 2-3 cm od siebie) - posypać po wierzchu startym na grubej tarce jarzynowej jabłkiem i cukrem. Piec w nagrzanym piekarniku ok. 25 minut w 180 stopniach

UWAGI:
* kolejność: ciasto z mąk wiadomo jakich (pszenna i KUKURYDZIANA), na to dowolne owoce jak na placku poukładane (my układamy w odległości 3-4cm) na to jabłka, cukier wsio
* te mąki są ważne, bo wtedy ono jest takie delikatne i nie za suche, a w dodatku piękny kolor ma, chociaż z wierzchu nie wygląda powalająco
* my z mamą na święta dajemy kupki maku na przemian z kupkami twarożku, zamiast owoców
* jabłka muszą na wierzchu być starte, mają inny smak niż krojone, a pod spodem są owoce.... piszę ponieważ mama miała znajomą, która uwielbiała ten placek, a jak jej mama podała przepis to jej nie wyszło "takie", potem się okazało, że pozmieniała po swojemu.... to było już inne ciasto :D




wtorek, 14 lipca 2015

Pierogi z kapustą i grzybami

Pierogi z kapustą i grzybami




Składniki na farsz: 
½ kg posiekanej kiszonej kapusty, 
4 suszone większe grzyby, 
mała miseczka startych i uduszonych pieczarek, 
kawałek selera, 
1 cebula, 
1 mała pietruszka, 
2 łyżki mrożonych łodyg lub innej zieleniny /natka pietruszki, seler naciowy/, 
oliwa, 
pieprz ziołowy, 
sól, 
liść laurowy, 
1 łyżeczka tartej bułki, 
czasami dodaję 1 ząbek czosnku.


Wykonanie farszu:
- grzyby namoczyć w gorącej wodzie – gdy woda przestygnie grzyby pokroić w paseczki – przełożyć na małą patelnię – zalać wodą + odrobina soli – gotować aż wyparuje woda.
- kapustę włożyć do garnka – zalać wodą do 2/3 wysokości kapusty – dusić na wolnym ogniu, aż wyparuje woda + grzyby suszone – zagotować – wyrzucić listek laurowy.
- na patelni rozgrzać oliwę + pokrojoną w kostkę cebulę – zeszklić + starty na piórka seler + pietruszkę + łodygi – zalać wodą do połowy wysokości „duszonki” – dusić pod przykryciem aż wyparuje woda + pieczarki – wymieszać - dusić 2 minuty.
- wymieszać „duszonkę” z kapustą

Składniki na ciasto: 
25 dag mąki, 
3 łyżki oliwy, 
1 jajko, 
3 łyżki wrzątku, 
1 łyżka oliwy + sól

Wykonanie ciasta: 
mąka + wrzątek – wymieszać łyżką, gdy ostygnie + jajko – zagnieść ciasto tak, aby się nie kleiło. Jeśli ciasto byłoby klejące to podsypać odrobinę mąki i zagnieść jeszcze.


Odkroić kawałek ciasta – ułożyć na leciutko oprószonej mąką stolnicy – wałkować niezbyt cienkie placki – wykrawać szklanką kółka – kłaść farsz i zlepiać pierogi.
W garnku zagotować wodę z solą – na wrzątek kłaść pierogi – zagotować i od razu wyjmować. Ciasto jest delikatne /mąkę zaparzaliśmy wrzątkiem/ i nie gotujemy długo. Końcowy efekt super, bo pierogi zaspokoiłyby nawet królewskie podniebienie…

niedziela, 12 lipca 2015

Gołąbki Marty





SKŁADNIKI:
kapusta
ryż
mięso mielone
marchewka
seler korzeń
pietruszka
cebula
czosnek
sól
pieprz ziołowy
koncentrat pomidorowy
mąka
śmietana gęsta



WYKONANIE:

Kapustę sparzyć (WODY z parzenia kapusty nie wylewać).

Ryż ugotować.

Marchewkę, seler i pietruszkę zetrzeć na grubej tarce jarzynowej. 

Cebulkę pokroić w kosteczkę.

Na olej wrzucamy cebulkę, kiedy się zeszkli dorzucamy marchewkę, seler i pietruszkę. Dusimy chwilę i podlewamy wodą. Dusimy na małym ogniu, mieszając co jakiś czas, aż zmięknie.

Ryż + mięso mielone surowe + jarzynki uduszone + zgnieciony czosnek - wymieszać i doprawić solą oraz pieprzem ziołowym.

Niewykorzystany środek kapusty rozłożyć na blaszce do pieczenia, takie końcówki zupełne można po prostu pokroić na tę blaszkę nożem, na to układać gołąbki. Polać je wodą wymieszaną z koncentratem pomidorowym (taki sosik jakby), przykryć całość tymi wielkimi liśćmi z wierzchu kapusty (tzw. zielopuchami, których  się nie używa do gołąbków) i piec w piekarniku ok. 1 godz. 15 min. *aż zmięknie kapusta, bo różne są - sprawdzać widelcem.





W międzyczasie rozgrzać lekko olej, wrzucić kilka łyżek mąki i wymieszać ją z ciepłym olejem, podlewać wodą od parzenia kapusty, kiedy całość ma idealną już konsystencję sosu do gołąbków, dodawać koncentrat pomidorowy, aż smak będzie idealny, doprawiać solą i pieprzem, na koniec przelać sos przez gęste sitko (żeby usunąć grudki z mąki) i dodać 2-3 łyżki śmietany - wymieszać. Sos gotowy :D

Kiedy gołąbki są gotowe, liście z wierzchu są spalone, więc je wyrzucamy. Resztę - jemy oczywiście, kapustka z dna spod gołąbków jest też boska :D







sobota, 11 lipca 2015

Sałatka z ogórków kiszonych

Sałatka z ogórków kiszonych





Świetna, kiedy ogórki kiszone są już za kwaśne albo wtedy, kiedy ktoś zwyczajnie nie przepada za nimi bo są za kwaśne, a jak wiemy, zdrowe....

SKŁADNIKI:
ogórki kiszone (kilka sztuk)
1 cebula szalotka
1 łyżeczka cukru
pieprz
olej/oliwa

WYKONANIE:
Ogórki kroimy w kosteczkę + cebula w kosteczkę + cukier + pieprz + oliwa - wymieszać.

PODAWAĆ:
Można do obiadu, albo do śniadania....

UWAGI:
Można dodać też kukurydzy z puszki i startego żółtego sera - wtedy jest to świetna sałatka na imprezy....